Dobíjení telefonů kdykoliv a kdekoliv už není jenom hudba budoucnosti!

Datum: 16.10.2012

Určitě se i Vám už někdy stalo, že jste si potřebovali nutně zavolat, vyřídit si pár věcí, nebo jste se octli v situaci, kdy jste potřebovali pomoc, vytáhli jste mobilní telefon a zjistili, že baterie je opět vybitá. Díky spolupráci vědců z univerzity ve Warwicku a společností Molecular Solar přichází jedinečné řešení podobných problémů. Vyvinuli unikátní organické solární články, jejichž funkčnost by neměly výrazněji ovlivnit ani zhoršené světelné podmínky.

Tento přelomový solární článek vyvíjí dostatečně silný proud, aby dobil například baterii mobilního telefonu, elektronickou čtečku knih, tablet, kameru nebo jiný drobný přístroj. Organické články mohou být připojeny přímo na li-on baterie a tak udržovat stroj prakticky neustále nabitý a v pohotovosti.

Tajemstvím solárního článku je tenká vrstvička směsi aktivního přírodního materiálu. V současné době, s rozměry kreditní karty, je tloušťka článku totožná s listem papíru. Díky tomu se dá předpokládat, že by se v případě výroby ve velkém, mělo jednat o cenově dostupný hit. Nevýhodou tohoto unikátu je nízká účinnost, a tak bohužel stačí opravdu jen pro dobíjení přístrojů jako jsou telefony apod. Zatím je tento objev stále ještě ve fázi zkoumání a zkoušení, ale už dnes je víc než jisté, že se jedná o obrovský krok kupředu.