Fotovoltaika bez dotací a její ekonomika, vyplatí se?

Datum: 21.02.2014

Od letošního roku již nejsou nové instalace fotovoltaických elektráren podporovány formou výkupních cen. Popravdě řečeno, již poslední dva roky byla finanční podpora na tak nízké úrovni, že dokáže srazit dobu návratnosti fotovoltaické elektrárny o pouhých několik let. A je to tak správné. V současné době sice ještě nemůžeme s klidným svědomím prohlásit, že fotovoltaika vůbec žádnou podporu nepotřebuje, ovšem existuje určitá skupina instalací, která skutečně rozumnou ekonomickou návratnost má. A to i bez podpory.

S úspěchem se to dá prohlásit o instalacích slunečních elektráren na objektech komerční, podnikatelské, ale i státní sféry, kde se v průběhu dne realizuje dostatečná spotřeba. Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu jen během dne a je třeba ji spotřebovat právě v okamžiku její výroby, což u rodinných domů bývá problém.

Základem pro dobrou ekonomickou návratnost fotovoltaické elektrárny je optimalizace jejího instalovaného výkonu. Je velmi vhodné provést již v počátcích diskuze o velikosti elektrárny měření, na základě kterých bude sestaven diagram spotřeby během dne. Z tohoto grafu se pak zjistí, jaký aktuální výkon elektrárny lze v daném objektu spotřebovat. Pak jde již jen o to, zda budeme trvat na stoprocentním využití. V tom případě musí být výroba fotovoltaické elektrárny vepsána do grafu spotřeby. U průmyslového podniku se nezřídka setkáme se situací, kdy celkový příkon neklesá pod několik desítek kilowatt, což umožňuje instalaci fotovoltaické elektrárny o výkonu desítek kWp.

Pokračování na zpravodajském portálu www.fotovoltaika.cz